Tarımda IoT

iot tarım uygulamaları

rfid-iot-tarim
rfid-iot-tarim

Dünyadaki toplam nüfusun 2050 yılına kadar 9.5 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor. Tarım endüstrisi için bu inanılmaz bir büyüklük. Tarım ile uğraşan insanların değişen hava koşulları, artan iklim bozuklukları ve çevresel etmenler ile mücadelesinin yanında istenilen gıda taleplerine ayrıca cevap vermesi gereklidir. Bu sebeple tarım ile uğraşan insanların teknolojiye yönelmesi gereklidir.  

IoT teknolojisinin barındırmış olduğu akıllı tarım uygulamaları, tarım endüstrisinin gübre kullanımını dengeli bir konuma getirmesinden, çiftlikteki araçlarının oluşturulması, rotalarının oluşturulmasına kadar geniş bir yelpazede verimliliğinin artırmasını sağlayacaktır.

Temiz ve sürdürülebilir gıda yetiştirmeyi amaçlayan yüksek teknolojilere IoT’de “akıllı tarım“ olarak geçmektedir.

IoT’nin bir bölümü olan akıllı tarımda mahsul alanındaki sensörler (sıcaklık, toprak nemi vb.) yardımıyla tarımı tahsis edeceğimiz alanı izleme ve sulamalarının otomatikleştirilmesine yarayabilmektedir. Tarım insanları bu sensörlerin tarlalara yerleştirilmesi ile her nerde olurlarsa olsun tarım alanındaki değişikliklerde ve mevcut durumlarından haberdar olabilmektedirler.

IoT tabanlı akıllı tarım uygulamaları sadece geleneksel olarak tarım işlemlerini hedeflemekle kalmaz ayrıca hayvancılık gibi farklı bölümlerinde de oldukça etkili çözümler ortaya çıkarabilmektedirler.