RFID Teknolojisi ve Uygulandığı Alanlar

RFID Teknolojisi ve Uygulandığı Alanlar
RFID Teknolojisi ve Uygulandığı Alanlar

RFID teknolojisi, uzun yıllardır kullanılan ve günümüzde kullanımına devam edilen bir teknolojidir. RFID teknolojisi sayesinde bir etiket içerisine bilgiler saklanarak, bunların okuyucular yardımıyla kullanılması sağlanır. Bu sayede birçok sektörde farklı farklı kullanımları görülebilmektedir. Peki, tam olarak RFID nedir ve nasıl çalışır?

RFID Nedir?

RFID, İngilizce “Radio Frequency Identification” tanımının kısaltmasıdır. Türkçe’de “Radyo Frekansları İle Tanımlama” olarak anılmaktadır ve adından da anlaşıldığı üzere radyo frekansları kullanılarak verilerin okunması sağlanmaktadır.

RFID, temelde iki bileşene ihtiyaç duymaktadır. Bunlardan birincisi RFID etiketi, ikincisi ise RFID okuyucudur. RFID etiket,  ihtiyaca göre farklı şekillerde veriyi tutabilmektedir. RFID etiket kodlama yöntemleri ile saklanılacak verinin miktarında değişimler olduğunu belirtmek gerekir.

RFID Nasıl Çalışır?

RFID teknolojisi, basit düzeyde anlatmak gerekirse saklanılan verinin radyo frekansı şeklinde yayın yapması sayesinde çalışmaktadır. RFID etiket içerisinde yer alan anten, yine etiket üzerinde bulunan güç kaynağı sayesinde gömülen verinin radyo frekansı şeklinde yayın yapmasını sağlar. RFID okuyucular ise bu radyo frekanslarını dinleyip elde ettiği frekansları anlamlandıran cihazlardır.

RFID teknolojisinde ayrıca RFID yazıcıları, kullanılan yazılımlar gibi başka bileşenlerde yer almaktadır. Bu bileşenler sayesinde RFID etiketlerine istenilen verinin gönderilmesi ve bu etiketlerin basılması sağlanmaktadır. Ayrıca RFID okuyucuları tarafından okunan bilgilerin bilgisayarlara veya başka cihazlara aktarılması ve işlenmesi için yazılımlar da kullanılmaktadır. Bu da RFID okuyucunun görevleri arasında sadece bilgilerinin okunması değil işlenmesi için aktarılmasının da bulunduğu göstermektedir.

RFID Kullanım Alanları

RFID uygulamalarına günlük yaşantımızda çok sayıda yerde denk gelmekteyiz. Bunlardan en sık olarak günlük yaşantımızda denk geldiğimiz, kimlik kartı uygulamalarıdır. Kimlik kartları bir RFID etiket görevi görmektedir ve kişilere/personellere ait veriyi içinde barındırmaktadır. Turnikelerdeki RFID okuyucular sayesinde de bu bilgiler okunup işlenmektedir ve yetki gibi birçok kontrolden sonra yapılması gereken işleme karar verilebilmektedir. Bunun haricinde sıklıkla RFID nerelerde kullanılır onlara bakalım;

Sektörlerde yoğun bir kullanıma sahip olan RFID uygulamaları, kullanım sıklığı ve ihtiyaca göre maliyetlendirilmektedir. Bu sebeple RFID okuyucu ve RFID etiket fiyat araştırması yapılırken bu detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir.